UudisedVaata ka teisi teateid

Ettevaatust - mürgine karuputk !

08.07.2011

 

Eestisse tunginud ning siin levinud karuputke võõrliigid hiid- ja Sosnovski karuputk on kiire levimise ja paljunemise tõttu ohuks meie looduslikele kooslustele, samuti kujutavad nad otsest ohtu ka inimestele.

 

Kaukaasiast pärinevate karuputkede välimus on muljetavaldav, tegemist on Euroopa suurimate rohttaimedega. Putked kasvavad kuni 5 m kõrguste kogumikena põhiliselt jõgede ja ojade kallastel, teede ääres ning söötis põllumaadel. Putki võib kohata kõikjal Eestis, rohkem Lõuna- ja Lääne-Eestis. Taim õitseb vaid korra ning pärast seda sureb. Õitseva taime varre läbimõõt võib olla kuni 10 cm.                              

Kiire kasvuga putked varjutavad teisi taimi, põhjustades nende väljasuremist.

Kokkupuutel taimemahlaga ja koosmõjus päikesega võivad tekkida ulatuslikud põletushaavad.  Nahale sattudes suurendab mahl naha tundlikkust, põhjustades esmalt kipitava punetuse, hilkem valulike villide teket. Pärast haavade paranemist jäävad järele pigmenteerunud armid. Nahale sattunud mahl tuleb kiiresti vee ja seebiga maha pesta.

Karuputke tõrjet on Eestis läbi viidud alates 2005. aastast riikliku pikaajalise tõrjestrateegia alusel. Tõrje puhul on peamiseks takistada uutel seemnetel valmimist ja mulda jõudmist, hävitades taimed enne seemnete valmimist. Tõrjet tuleks korrata mitme aasta jooksul, kuna seemned on väga elujõulised. Peamisteks tõrjemeetoditeks on niitmine, umbrohumürkidega pritsimine, juurte läbilõikamine, õisikute korjamine. Enese kaitseks tuleb kasutada veekindlaid kindaid ja rõivaid.                                                                                      

Täpsemalt saab liikidest ja nende tõrjemeetoditest lugeda voldikust "Karuputke võõrliigid: Sosnovski ja hiid-karuputk" 

Vältimaks õnnetusi ning ümbritsevate taimede ning koosluste saastumist, tuleks tõrjel järgida vastavat ohutusjuhendit. Maaomanikud saavad ka ise karuputke tõrjega hakkama, järgides ohutusnõudeid.                                                                                                              Karuputke võõrliikide leiukohtadega üle Eesti on võimalik tutvuda Keskkonnaregistri kaardirakenduse kaudu www.register.keskkonnainfo.ee 

Karuputke koloonia leidmise korral või info saamiseks tuleks võtta ühendust Keskkonnaametiga tel. 7407137, 5119932, toomas.hirse@keskkonnaamet.ee  (looduskaitse bioloog Toomas Hirse).                                                                                                 

Kodulehelt  www.keskkonnaamet.ee leiab huviline detailsemat infot mürgiste putkede ning nende tõrje kohta, sh ohutusjuhendi tõrjetöödeks.

Kommentaarid:

Raivo Naeris
05.08.2014
Mürgist putke levib palju KIRISAARES Tuleks midagi ette võtta Kes mürgitaks neid
Raivo Naeris
05.08.2014
Mürgist putke levib palju KIRISAARES Tuleks midagi ette võtta Kes mürgitaks neid R Alliku vald
Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:  E-maili aadressi ei avalikustata
Kommenteeri:
Luunja Vallavalitsus
Puiestee 14
Luunja alevik
Tartu maakond

tel +372 741 7319
faks +372 741 7398
e-post: luunjavv@luunja.ee
Copyright © Luunja vald 2011