UudisedVaata ka teisi teateid

Ajaloolised klaverid ja fotonäitus Luunjas

24.10.2012

Alates 25.oktoobrist on Luunja Kultuurimajas võimalus uudistada klavereid.
Kell 18.00 avatakse koostöös Eesti Rahvusliku Klaverimuuseumiga koostatud ekspositsioon ajaloolistest klaveritest, mis on valmistatud Ernst Hiisi poolt või tema ettevõtetes. Pillid on kohale toodud Eestimaa erinevatest paikadest.  

Samal päeval kell 16.00 avatakse Luunja vallakeskuses fotonäitus "Ernst Hiis 140".

Mõlemad üritused on pühendatud Luunja vallast pärit legendaarse klaverimeistri, Estonia klaveri looja Ernst Hiisi 140. sünniaastapäevale.

22.09.-14.10. toimus Tartus Eesti klaveri grand old man´ile pühendatud klaverifestival. Ernst Hiis sündis Luunja veskis 16. aprillil 1872 tuule- ja vesiveskimeistri Andrese peres.

Viis aastat õppis ta Tartus klaverimeistri ametit Robert Rathke klaverivabrikus. Pärast vabriku põlemist siirdus Rathke Peterburi, talle järgnes ka Ernst Hiis, kelle töömehetee jätkus Peterburis avatud Rathke klaverivabrikus.

1903.a. avas Hiis Peterburis omanimelise klaveritöökoja ja tootis aastani 1915 pianiinosid nimega „E.Ihse” (Ihse oli Hiisi perekonnanimi 1939. aastani). Paralleelselt klaveritootmisega oli Hiis mitmete Peterburi kuulsate klaverivabrikute salongide klaverite häälestajaks, samuti oli ta nõutud häälestaja tolle aja mitme vene muusika suurkuju juures (laulja Fjodor Šaljapin, helilooja Sergei Rahmaninov, jt).

Muljetavaldav fakt aastast 1915 oli see, et Hiis kutsuti Venemaa vanima ja autoriteetseima klaverivabriku „Diederichs Frėre” peakonstruktoriks ja vabriku juhatajaks. Kahjuks sai Hiis neis ameteis olla lühikest aega, sest puhkes bolševike Oktoobrirevolutsioon ning suurtöösturi elule oli parim variant naasta kodumaale. 1918.a. lõpus Hiis opteeruski Eestisse. Petrogradi jäi maha 6-toaline korter ja panka 15 000 kuldrubla.

Hiis asus Tartusse, kus 1922. aastal asutas viie osanikuga klavereid tootva aktsiaseltsi „Astron”. Uued klaverid saavutasid kiiresti tuntuse. Kokku toodeti „Astroni”-nimelisi pianiinosid ja tiibklavereid 831.

Edule vaatamata unistas Hiis oma isiklikust klaverifirmast. 1926. aastal see tal õnnestuski ja ta hakkas tootma (nagu varem Peterburiski) klavereid nimega „E.Ihse”. 1929. aastal kolis firma Tallinnasse, kus Hiis töötas välja 6 pianiinode ja 4 tiibklaverite mudelit. Hiisi klaverid olid nõutud ka Lätis ja Leedus ning koguni Egiptuses, Süürias ja Palestiinas.

Hiisi klaveritöökoda hävis 1944. aastal Tallinna pommitamise ajal.

 

Kontsertklaver „Estonia” – monument Hiisile

 

Pärast sõda, kui kõik eesti klaveritööstused olid nõukogude võimu poolt suletud või hävinud sõjatules, alustas Hiis klaverite valmistamist jälle nullist, seda juba kolmandat korda!

Kõigepealt tegi ta sõna otseses mõttes omakäeliselt kaks kontsertklaverit – ühe Raadiokomiteele, teise „Estonia” teatrile. Raadiomaja pill valmis 1949.a., teatri oma aasta hiljem.

Kingitusena eesti rahvalt „suurele juhile” Jossif Stalinile telliti Hiisilt 1949.a. pianiino, mille meister valmistas samuti üksinda oma töökojas. 1950.a. 11. märtsi Nõukogude Liidu Ministrite Nõukogu Stalini allkirjaga määrusega kohustati vabrik „Rahva Mööbel” nimetama Tallinna Klaverivabrikuks ja andma seal tootmisse minevale kontsertklaverile nimeks „Estonia”. Klaveritootmise organiseerimine ja peainseneri kohustused pandi Ernst Hiisile.

Hiis olla muigega rääkinud, et et see olevat esimene juhus, kus klaveritootmine algas tagantotsast: tavaliselt alustatakse ikka pianiinost, jätkatakse kabinet-tiibklaveriga ja alles siis tuleb kontsertklaver.

6. aprillil 1951 esitleti riiklikule komisjonile esimest kontsertklaverit „Estonia”. Siit sai alguse „Estonia” klaveri kiire arendamine ja võidukas teekond maailmaareenile. Klavereid on eksporditud enam kui 70 riiki ja uusi positsioone võitev teekond kestab  tänaseni. „Estonia” klaver on nüüdseks muutunud üheks Eesti sünonüümiks. Kõige selle taga on olnud Luunjast pärit kuldsete kätega mehe Ernst Hiisi teotahe, andekus ja järjekindlus.

Ernst Hiis suri Tallinnas 29. oktoobril 1964.


  

Alo Põldmäe

helilooja

Eesti Rahvusliku Klaverimuuseumi juhatuse esimees


Kommentaarid:

Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:  E-maili aadressi ei avalikustata
Kommenteeri:
Luunja Vallavalitsus
Puiestee 14
Luunja alevik
Tartu maakond

tel +372 741 7319
faks +372 741 7398
e-post: luunjavv@luunja.ee
Copyright © Luunja vald 2011