UudisedVaata ka teisi teateid

Luunjas alustati Münnichite ja Nolckenite memoriaalpargi rajamist

03.10.2011

MTÜ Münnich algatusel ning EL vahendite kaasabil on alustatud väljapaistvate Luunja mõisaomanike memoriaalpargi väljaehitamist Münnichite ja Nolckenite perekonnakalmistu ja kabeli kunagises asukohas.

Memoriaalpargi rajamise algatajaks on kohalike entusiastide initsiatiivil loodud MTÜ Münnich, mille eesmärgiks on korrastada ajalooline paik ning jäädvustada legendaarsete aadlisuguvõsade mälestus.

Praeguse Luunja ratsaspordibaasi läheduses asunud, nüüdseks hävinud kalmistule on maetud krahv B.C.von Münnich ning Eestimaa ajaloos mõjukate mõisnike Nolckenite esindajad.

1970-ndatel ehitas tollane sovhoos surnuaia ühte otsa sigala, ehituse käigus hävisid Münnichi kabel ning hauakivid. Teine pool kalmistust lagastati jäätmete ladustamisega. Säilinud on aga hulk põlispuid ning kalmistule viiv allee, mis saavad kavandatava pargi tuumikuks.

Memoriaalpargi projekti autoriks on AS K&H maastikuarhitekt Karin Bachmann.

Kavas on kujundada loodusliku keskkonnaga, avatud ja mitmefunktsiooniline park.  

Säilinud põlispuud korrastatakse ja 1,2 ha suurune pargiala puhastatakse võsast. Suurtest põllukividest kujundatakse pargipuude vahele kivikülv, tiigi äärde rajatavasse mälestusnurka paigaldatakse mälestuskivi. Korrastatakse ka pärnaallee vanad puud ning istutatakse uusi, uue katte saab allee vahel kulgev tee. Parki paigaldatakse istepingid ning infotahvel, rajatakse kõnnitee ja mänguväljak.

Tänaseks on ala puhastatud jäätmetest ja võsast, võetud maha kuivanud puid ning korrastatud allee, käimas on pinnasetööd ja kivide teisaldamine.  

Pargi rajamist finantseeritakse valdavalt EL vahenditest. Maaelu arengu toetuse meetme 3.2. raames on PRIA eraldanud külade uuendamise ja arendamise investeeringutoetuse programmist 59,4 tuh EUR (929,4 tuh krooni).

Nolckenid olid Eesti- ja Liivimaal üheks väljapaistvamaks aadlisuguvõsaks, kelle arvukate liikmete hulgas leidus kõrgeid ohvitsere, diplomaate, kubernere jne.  

Nolckenitele kuulus erinevatel aegadel kümneid mõisaid kogu Eestis, sh Luunja, Kaagvere, Vana-Kastre, Pilka, Kabina, Alatskivi jpt.

Münnichite süguvõsa nimekaim esindaja Luunja mõisnik Burchard Christoph von Münnich (1683-1767) oli äärmiselt mitmekülgne mees, kes asus Peeter I kutsel Vene impeeriumi teenistusse, tegeldes aastakümneid nii vägede juhtimise kui riigile oluliste objektide – linnade, kanalite, kindluste rajamisega. Ta tõusis Vene keisririigi kindralfeldmarssaliks, oli sõjavägede ülemjuhataja Vene-Türgi sõjas (1735-39) ning lühikest aega (1740-41) koguni Venemaa peaminister. Muuhulgas juhtis ta Paldiski sõjasadama ning Riia kindluse rajamist.

Krahv B.C. Münnich on maetud perekonna kalmistule oma kodumõisas Luunjas. 
Kommentaarid:

Teet Ottin
03.10.2011
Tore algatus. Mäletan väga hästi seda surnuaeda sõjajärgsel ajal ja kahjuks ka selle rüüstamist.Kõigepealt lõigati maha surnuaeda palistavad puud, kisti maha kabeli katuseplekk ja hiljem hakati haudu rüüstama. Jõudu mälestise jäädvustamisel. Teet ottin
Kristel Lempu
30.11.2011
Hea vallarahvas! Mul on plaanis kirjutada raamat, kus käsitletakse mõisaaega aastatel 1900 ja peale. Sel ajal olid valitsemas viimased Nolckenid, kellel oli neli tütart. Kas on inimesi, kellel on lugusid nendest aegadest? Kas kellegi vanemad või vanavanemad on midagi jutustanud parunihärrast ja tema perest või tolleaegsest vallast ja vallarahvast? Ootan igasuguseid mälestusi! Panen teie esivanemate lood raamatusse, et meie järeltulijad neid loeks ja mäletaks! Minuga saab ühendust näiteks Luunja lasteaia kaudu.
Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:  E-maili aadressi ei avalikustata
Kommenteeri:
Luunja Vallavalitsus
Puiestee 14
Luunja alevik
Tartu maakond

tel +372 741 7319
faks +372 741 7398
e-post: luunjavv@luunja.ee
Copyright © Luunja vald 2011