UudisedVaata ka teisi teateid

Münnichite ja Nolckenite mälestuspark külastajatele avatud

22.10.2012

MTÜ Münnich algatusel ning EL vahendite ja Luunja valla toel rajatud memoriaalpark legendaarsete Luunja mõisaomanike Münnichite ja Nolckenite perekonnakalmistu ja kabeli kunagises asukohas on külastajatele avatud.

 

Memoriaalpargi pidulik avamine on kavas järgmisel aastal, mil tähistatakse Luunja mõisa esmamainimise 510. aastapäeva ning B.C.Münnichi 330. sünniaastapäeva. Kuid pargi ehitustööd on lõppenud ning park on külastajatele avatud. 


Memoriaalpargi rajamise algatajaks on kohalik MTÜ Münnich, mis on loodud eesmärgiga korrastada ajalooline paik ning jäädvustada väljapaistvate aadlisuguvõsade mälestus.

Praeguse Luunja ratsaspordibaasi läheduses asunud kalmistule on maetud krahv B.C.von Münnich ning Eestimaa ajaloos mõjukate mõisnike Nolckenite esindajad. Nõukogude ajal kabel ja kalmistu hävisid, säilinud põlispuude ning kalmistule viiva allee baasil kujundati mitmefunktsiooniline park.  

Rajati uus juurdepääsutee, parkla ning jalgtee, uue katte sai allee vahel kulgev rada. Parki on paigaldatud laste mänguväljak, istepingid ning infotahvel.


Pargi rajamist finantseeriti valdavalt EL vahenditest külade uuendamise ja arendamise investeeringutoetuse programmist 59,4 tuh euro ulatuses. Omafinantseering kaeti Luunja valla eelarvest.


Pargi projekti autoriks on maastikuarhitekt Karin Bachmann. 

 Nolckenid olid Eesti- ja Liivimaal üheks väljapaistvamaks aadlisuguvõsaks, kelle arvukate liikmete hulgas leidus kõrgeid ohvitsere, diplomaate, kubernere jne.  

Nolckenitele kuulus erinevatel aegadel kümneid mõisaid kogu Eestis, sh Luunja, Kaagvere, Vana-Kastre, Pilka, Kabina, Alatskivi jpt.

Münnichite süguvõsa nimekaim esindaja Luunja mõisnik Burchard Christoph von Münnich (1683-1767) oli äärmiselt mitmekülgne mees, kes asus Peeter I kutsel Vene impeeriumi teenistusse, tegeldes aastakümneid nii vägede juhtimise kui riigile oluliste objektide – linnade, kanalite, kindluste rajamisega. Ta tõusis Vene keisririigi kindralfeldmarssaliks, oli sõjavägede ülemjuhataja Vene-Türgi sõjas (1735-39) ning lühikest aega (1740-41) Venemaa peaminister. Muuhulgas juhtis ta Paldiski sõjasadama ning Riia kindluse rajamist.

Krahv B.C. Münnich on maetud perekonna kalmistule oma kodumõisas Luunjas.

 Kommentaarid:

Eduardo Meroslao Busch Graf Reutern von Nolcken
24.12.2017
Esta es mi familia , luego de la primera grerra Mundial , desde Argentina Misiones . Busch Graf Reutern Baron Nolcken .
Eduardo Meroslao Busch .
27.03.2018
Mi familia directa , desde Misiones Argentina , Eduardo Meroslao Busch , hijo de Ernesto Jorge Busch , nieto de Ernst Julis Busch y Bisnieto de Luisa Condesa von Reutern Baronesa von Nolcken .
Louisa Busch ( geb, graefin von Reutern Baronesa von Nolcken
27.03.2018
Colonia LOS TEALES Misiones Argentina . Castle Ringen , Kurland .Holstein Romanov .
Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:  E-maili aadressi ei avalikustata
Kommenteeri:
Luunja Vallavalitsus
Puiestee 14
Luunja alevik
Tartu maakond

tel +372 741 7319
faks +372 741 7398
e-post: luunjavv@luunja.ee
Copyright © Luunja vald 2011