UudisedVaata ka teisi teateid

Memoriaalpargi ning B.C.Münnichi mälestusmärgi avamine

06.08.2013

 

Luunja mõisapäevade raames avatakse kodanikualgatuse ja valla koostöö tulemusena ning euroraha toel rajatud Münnichite ja Nolckenite memoriaalpark.

Samuti avatakse Vene Föderatsiooni diplomaatide osalusel B.C.Münnichile pühendatud mälestusmärk, mis on valmistatud Viiburi lähistelt pärinevast graniitrahnust.

 

Memoriaalpargi rajamise algatajaks on kohalike entusiastide initsiatiivil loodud MTÜ Münnich, mis on
seadnud eesmärgiks korrastada ajalooline paik ning jäädvustada legendaarsete aadlisuguvõsade mälestus.


Praeguse Luunja ratsaspordibaasi läheduses asunud, nüüdseks hävinud kalmistule olid maetud krahv B.C.von Münnich ning Eestimaa ajaloos mõjukate mõisnike Nolckenite suguvõsa esindajad. 1970-ndatel kalmistu naabruses teostatud ehitustööde käigus hävisid Münnichi kabel ning hauakivid. Teine pool kalmistust lagastati hiljem jäätmete ladustamisega. Säilinud on aga hulk põlispuid ning kalmistule viiv allee, mis on mälestuspargi tuumikuks.

Memoriaalpargi projekteeris maastikuarhitekt Karin Bachmann, kelle lahenduse kohaselt
kujundati loodusliku keskkonnaga, avatud ja mitmefunktsiooniline park. Säilinud põlispuud korrastati
ning 1,2 ha suurune pargiala puhastati võsast ja jäätmetest. Suurtest põllukividest kujundati pargipuude vahele kivikülv, tiigi äärde rajatud mälestusnurka paigaldatakse mälestuskivi. Tööde käigus korrastati ka pärnaallee vanad puud ning istutati uusi, uue katte sai allee vahel kulgev tee. Parki on paigaldatud istepingid ning infotahvel, rajatud kõnnitee ja mänguväljak. Park valmis 2012 suvel, ametlik avamine toimub tänavu suvel, mil möödub 330 aastat B.C.Münnichi sünnist ning 510 aastat Luunja mõisa esmamainimisest ajaloodokumentides.

Pargi rajamist finantseeriti valdavalt EL vahenditest. Maaelu arengu toetuse meetme 3.2. raames eraldas PRIA külade uuendamise ja arendamise investeeringutoetuse programmist 59,4 tuh EUR. Projekti kogumaksumuseks on 66 000 EUR. Vallaeelarvest lisati vajalik kaasfinantseering 10% ulatuses (6600 EUR).

 

Kohalike entusiastide kaasabil on B.C.Münnichi mälestuse jäädvustamisest kujunenud rahvusvaheline projekt. Vene Föderatsioonist Viiburi linna lähistelt pärit graniitrahnust vormitud ning Eestile kingitud mälestuskivi koos neljas keeles plaadiga avatakse vene diplomaatide ning asjaosaliste ametnike osalusel. 

B.C.Münnich oli lisaks muudele ametitele 18. sajandi I poolel Ingerimaa, Karjala ja Soome kindralkuberner.

 

 


Nolckenid olid Eesti- ja Liivimaal üheks väljapaistvamaks aadlisuguvõsaks, kelle arvukate liikmete hulgas leidus kõrgeid ohvitsere, diplomaate, kubernere jne. Nolckenitele kuulus erinevatel aegadel kümneid mõisaid kogu Eestis, sh Luunja, Kaagvere, Vana-Kastre, Pilka, Kabina, Alatskivi jpt.

 

Münnichite süguvõsa nimekaim esindaja Luunja mõisnik Burchard Christoph von Münnich (1683-1767) oli mitmekülgne aadlik, kes asus Peeter I kutsel Vene impeeriumi teenistusse, tegeldes aastakümneid nii vägede juhtimise kui riigile oluliste objektide – linnade, kanalite, kindluste rajamisega. Ta tõusis Vene keisririigi kindralfeldmarssaliks, oli sõjavägede ülemjuhataja Vene-Türgi sõjas (1735-39) ning lühikest aega (1740-41) Venemaa peaminister. Muuhulgas juhtis ta Paldiski sõjasadama ning Riia kindluse rajamist.
Krahv B.C. Münnich on maetud perekonna kalmistule oma kodumõisas Luunjas. 

Kommentaarid:

Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:  E-maili aadressi ei avalikustata
Kommenteeri:
Luunja Vallavalitsus
Puiestee 14
Luunja alevik
Tartu maakond

tel +372 741 7319
faks +372 741 7398
e-post: luunjavv@luunja.ee
Copyright © Luunja vald 2011