UudisedVaata ka teisi teateid

Teeme ära talgupäev 2011

14.04.2011

Maikuu esimesel laupäeval, 7. mail toimub kõikjal üle Eesti taas ühine Teeme Ära talgupäev. Talgupäev toimub tänavu vabal teemal, korraldada võiks nii töö- kui mõttetalguid. Iga kogukond, ühendus või aktiivne kodanik saab ise otsustada, mis vajab ärategemist ning milleks teisi inimesi kaasa kutsuda. 15. märtsist algas talgute kirjapanek, talgulistel on soovitav registreeruda 11. aprillist, selleks ajaks on suur osa talguid juba kirjas.
Registreerida võiksid ka need, kellel on võimalik talguid toetada mõne tegevuse või teenusega, nagu näiteks tööriistad, transport, prügiveo korraldamine, toitlustamine, rahaline toetus või talgulistele meelehea pakkumine (pillimees, ühine matk, kodukandi tutvustus jne.)
Tänavuse uuendusena  saab alguse Eesti Rahva Muuseumiga koos korraldatav esimene üleriigiline talgulugude kogumise veebiretk, mis kestab kaks kuud. Kirjutage ja jagage oma talgulugusid ning jutustage, miks on talgutel osaletud, mida on talgutel tehtud ja mida leitud. Talgulugude kogumise veebiretkele oodatakse väga osalema koole – õpilased võiksid koguda talgulugusid vanematelt ja vanavanematelt. Talgulugusid saab sisestada 13. maini Teeme Ära veebilehel http://www.teemeara.ee/ spetsiaalses aknas.
Talgute, teenuste ja talguliste registreerimine, vaatamine ning lisainfo: http://www.teemeara.ee/
Küsimuste ja probleemide tekkimisel registreerimisel, lugude kirja panekul vm. on teile abiks maakonna koordinaator. Tartumaal on sellel aastal talgute koordineeriv roll maakonnaühendusel Kodukant Tartumaa.
Tänavust talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Muinsuskaitse Ümarlaud, Teeme Ära Minu Eesti, Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskus, Vabaühenduste Liit EMSL. Projekti rahastab Kodanikuühiskonna Sihtkapital.
 
Korraldajate nimel
Külli Pann
Talgupäeva Teeme Ära Tartumaa koordinaator
e-mail: kylli@kodukanttartumaa.ee
Tel. 5323 9430

 

 


Mis on talgupäev?
Kodanikualgatuse Teeme Ära 2008.a. prügikoristusaktsiooni ja 2009.a. mõttetalgute järel jõuti 2010. aastal üle-eestilise talgupäeva formaadini. Talgupäeva peamiseks tunnuseks on see, et iga kogukond, ühendus või aktiivne kodanik saab ise otsustada, mis vajab ärategemist ning milleks teisi inimesi kaasa kutsuda.2010. aasta talgupäeval korraldati üle Eesti 1130 talgut, millel osales 31 299 inimest.

Millal toimub?
Tänavune Teeme Ära talgupäev toimub maikuu esimesel laupäeval, 7. mail 2011. Talgupäeva eesmärk on panustada Eesti elukeskkonna ja kodanikuühiskonna arengusse, edendades kodanikes aktiivset hoiakut, tugevdades kohalikke kogukondi ja toetades nende liidrite kujunemist.

Millal saab registreerida?
Talgute registreerimine algas 15. märtsil. Seetõttu on just praegu paras aeg mõelda, mis minu kodukandis võiks tänavusel talgupäeval ühiselt ära tehtud saada. Oodatud on nii värsked talguideed kui pikema talgutraditsiooniga külad ja ühingud, et olla eeskujuks ja innustajaks teistele.

Millal algab talguliste kirjapanek?
Talguliste kutsumine algab 11. aprillil. Kel aga plaan juba varakult tehtud ja lemmiktalgud leitud, ei ole mõistagi keelatud end ka varem kirja panna.

Milline on tänavune põhisõnum?
Talgupäeva kommunikatsioonis soovime puudutada süga¬vamaid väärtusi ja esile tuua asjaolu, et talgud on olnud loomulik osa meie elulaadist. Seepärast toob talgupäeva tänavune tunnuslause välja neid elulisi väärtusi, mida inimesed talgutelt on leidnud.
Tule talgutele, leiad …
 elurõõmu, armastuse, kodutunde, elukaaslase, äriidee, sõbra, naabri, töö, aarde, iseenda /…/
Seejuures toetume elust endast pärit talgulugudele – tagasisidele, mida on jaganud varasemate talgupäevade osalejad, nii talgujuhid kui talgulised.

Mis saab edasi?
Teeme Ära talgupäev ei ole enam kaugeltki ühekordne kampaania. Talgu¬päevadest on välja kasvanud mitmeid muid ühiseid ette¬võtmisi. Maikuu esimesel laupäeval üle Eesti peetav talgupäev võiks jäädagi kindlaks traditsiooniks, kus aasta-aastalt üha uuesti kokku tullakse ja sammhaaval uusi inimesi talgupisikuga nakatatakse. Mõte ei ole ju milleski muus kui inimeste ja kogukondade enda aktiivses eluhoiakus, koos tegutsemise jõus, millega luua endale ühiselt mõnusam elukeskkond. Just selline, nagu meie oma kogukond seda soovib.

Mis jäi ütlemata?
See, et tänavu soovime talgupäeva raames aidata tugevdada ka põlvkondade sidet ning innustada nooremaid ja vanemaid inimesi omavahel aktiivsemalt suhtlema. Koostöös Eesti Rahva Muuseumiga kutsume kõiki üles jagama oma talgute lugusid. Vanemad inimesed saavad rääkida, kuidas talgud ajast aega on toimunud. Noorematel on jagada lugusid Teeme Ära talgutelt või oma ühistegemistelt.

 

Kommentaarid:

Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:  E-maili aadressi ei avalikustata
Kommenteeri:
Luunja Vallavalitsus
Puiestee 14
Luunja alevik
Tartu maakond

tel +372 741 7319
faks +372 741 7398
e-post: luunjavv@luunja.ee
Copyright © Luunja vald 2011